KOJENÍ V LÉTĚ

kojeni

  • Potřebuje v horkých dnech výlučně kojené miminko tekutiny navíc?
  • Může se kojící maminka koupat v bazénu?
  • Může pokračovat v kojení při onemocnění trávicího traktu, např. při salmonelóze?

Tekutiny

Výlučně kojené miminko (přibližně do 6. měsíců): dobře kojené a dobře přibírající miminko během prvních 6 měsíců výlučného kojení nepotřebuje žádné jiné tekutiny kromě mateřského mléka.

A to ani v případě, že během tohoto období nastane období horka anebo v případě, že miminko trpí horečkou při nějakém onemocnění. Kojení dostatečně doplňuje potřebu tekutin a to i v horkém létě.

Mateřské mléko je pro výlučně kojené miminko omnoho vhodnější než voda, protože zároveň obsahuje mnoho dalších  látek (vitamíny, minerální látky, růstové faktory, imunní látky, protilátky a stovky dalších) a právě ty správné cukry, které podporují zdraví a rozvoj celého organismu. Není správné děťátko o tyto látky ochudit a to i proto, že:

  • Mateřské mléko bez ohledu na teploty venku má být jedinou potravinou, kterou výlučně kojené dítě dostává.
  • Pro výlučné kojení bez přidání jiných tekutin a potravy existují vědecky podložené důvody
  • Krmení výlučně kojeného dítěte mimo prs (např. podání vody nebo čaje v láhvi) přináší potencionální rizika pro tvorbu mléka a pro kojení jako takové
  • Dostatečné kojení dokáže zabezpečit dostatečný příjem tekutin
  • Neexistují vědecké důkazy pro podávání vody výlučně kojeným dětem bez ohledu na teploty venku
  • Výlučně kojené dítě není to stejné jako dospělý člověk, navíc cukry, které mateřské mléko obsahuje nejsou ty, které si běžný člověk představí, když si představí pití sladkého nápoje. Toto jsou cukry, které jsou nezbytné pro rozvoj mozku a celého organismu dítěte.
  • Není dobré výlučně kojené dítě ochuzovat o jedinečné živiny, které dostane v mateřském mléce tím, že dostává vodu
  • Mateřské mléko z velké části představuje právě voda
  • Pár lžiček převařené vody, které se při vysokých teplotách venku často doporučují miminko nezachrání před dehydratací, dobře kojené dítě dokáže z prsu vypít mnohem více, než jen pár lžiček.

V teplých dnech je tedy úlohou maminek zabezpečit, aby miminko dostatečně často a dostatečně vydatně pilo z prsu. Tehdy mateřské mléko pokryje potřebu tekutin stejně jako potřebu všech ostatních látek.

Starší miminka po skončení výlučného kojení: 6ti měsíční miminko, které  začíná s příkrmy, se papat a pít teprve učí. A nenaučí se to okamžitě ze dne na den. Mnoho miminek potřebuje mnoho času a není kam pospíchat. Vydatné, dostatečné kojení pokrývá potřebu tekutin miminka.

Mnoho dětí v tomto období pije ostatní tekutiny při kojení jen málo. Nenuťte dítě pít jiné tekutiny. Pití mu nabízejte, ale nečekejte, že vypije více než pár hltů. Nabízejte mu pití často, ale nemusíte to nijak měřit nebo časovat. Udržte kojení na stejné úrovni jako doposud.. Mateřské mléko tvoří z velké části právě voda, takže pokud kojíte děťátko na požádání, pokrýváte jeho potřebu tekutin tím nejlepším způsobem.

V domácích podmínkách je nejvhodnějším ukazatelem dehydratace čurání – můžete sledovat množstvímoče a její barvu. Vše je v pořádku, pokud je moč průsvitná (ne žlutá nebo tmavě žlutá) a pokud děťátko čurá dostatečné množství. Pokud ne, nabídněte dítěti kojení, případně mu můžete dělat i řidší příkrmy.

Průjem a zvracení

Základní princip při infekčních nemocích matky, které v drtivé většině platí, zní, že člověk je infekční již několik dní před tím, než vůbec ví, že je nemocný. Proto když zjistí, že je nemocný, tak je relativně pozdě dělat nějaké opatření  a v případě kojící matky je nejlepším opatřením pokračovat v kojení, protože když už matka zjistí, že je nemocná, tak se v jejím mléku nacházejí protilátky, které miminku pomáhají, aby neonemocnělo nebo aby nemoc proběhla bez nějakých zjevných příznaků, nebo aby měla nejmírnější průběh. Setkat se s nemocemi v době, kdy kojení poskytuje takovouto výhodu a pomoc, je tím nejlepším způsobem, jak může miminko získávat imunitu.

To stejné platí pro salmonelózu nebo otravu jídlem – je důležité pokračovat v kojení. Zároveň při salmonelóze a podobně musí matka dbát na hygienu při přípravě jídla, protože toto j nejpravděpodobnější způsob nákazy dítěte.

Všeobecně –  nejhorší doba pro ukončení kojení nebo přerušení je doba, kdy je matka nebo dítě nemocné. V takovém případě totiž znamená odebrat dítěti protilátky, imunní faktory a jiné látky, kterými mu kojení pomáhá zůstat zdravým nebo urychluje uzdravení.

I během průjmů a zvracení (matky nebo dítěte) je tedy důležité pokračovat v kojení. Průjmy a zvracení by neměly způsobit snížení tvorby mléka, ani pokud matka rychle ztrácí tekutiny. Snížení tvorby mléka je však někdy možné, pokud matka má současně vysoké teploty. Zároveň však většinou matka nepotřebuje udělat nic jiného, jen pokračovat v kojení a za chvíli se bude cítit lépe a vše se vrátí do normálu.

Přečtěte si také článek o tom, jak kojit miminko, které má průjem nebo zvrací.

Koupání

Z hlediska kojení není jediný důvod, proč by se kojící matka nemohla koupat v bazénu, přírodním jezeře, v termálním koupališti nebo v moři. Po koupání není potřeba prsy nijak dezinfikovat nebo ošetřovat. Chladná voda nesouvisí s tvorbou mléka a za běžných okolností nepředstavuje problém pro prsy.

Opalování

Stejně z hlediska kojení není problém, aby se matka opalovala, buď venku nebo v soláriu.

Kojící maminky mohou používat opalovací krémy, stejně jako  ostatní kosmetiku.

Přejeme vám příjemné léto!

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA. Pokud nevíte ,co to přesně znamená, napište  na dojcenie@mamila.sk

ZPĚT NA STRÁNKU KOJENÍ