PICKLES

KTEROU ZELENINU JÍST V ZIMĚ? – Pickles – kvašená zelenina

PICKLESAsi už jste se setkaly s informací, že nejlépe našemu tělu prospějeme, když budeme jíst vždy to, co je právě v přírodě k dispozici a nejlépe také to, co vyrostlo v končinách či alespoň zeměpisných šířkách, kde žijeme…

Ono taky když si uděláme v zimě rajčatový salát (ze španělských rajčat, jakých jiných), zjistíme, že oranžová hmota na naší vidličce nemá s rajčaty nic moc společného. Kterou zeleninu tedy volit v zimě? Odpověď zní zeleninu kořenovou (mrkev, petržel, celer, řepu, cibuli…) a nebo zelí.  Tato zelenina nepodléhá tak rychle zkáze jako jiné, sezónní druhy a je jí tedy v zimě na pultech dostatek. Dokonce v zimních měsících obchody nabízejí zeleninu přímo z domácí produkce, což vnímá mnoho lidí jako plus.
Na pojídání studené syrové zeleniny v chladných měsících mnoho z nás nemá chuť, a je to tak správně. Tělo potřebuje dodat teplo, které chybí v okolním prostředí, žádá si tedy spíše zeleninu tepelně upravenou nebo právě zeleninu kvašenou – pickles.
Jak se pickles – kvašená zelenina připravuje a co od ní můžeme čekat

Kvašená zelenina si díky mléčnému kvašení uchovává vitamíny (u některé se jejich obsah i zvyšuje – npř. zvýšení obsahu vitamínu C u kvašeného zelí), obsahuje enzymy, podporuje trávení, udržuje zdravou střevní mikrofloru, posiluje imunitu. Krom potřebných vitamínů aj. zdraví prospěšných látek je totiž velkou předností kvašené zeleniny právě obsah bakterií mléčného kvašení, které podporují správné trávení a dobrý stav našich střev a tím i celého imunitního systému. Skvělé je také to, že kvašená zelenina dlouho vydrží a nepodléhá zkáze tak rychle, jako zelenina čerstvá.
Je vhodná v menším množství samozřejmě i pro děti (lépe až po 1. roce).
Připravit pickles je velice jednoduché a správně uchovaná zelenina vám v lednici vydrží i měsíc(e). Pickles si můžete připravit např. z mrkve a ze zelí (použít lze ale jakoukoliv jinou zeleninu – fantazii se meze nekladou).
Nastrouhanou mrkev smícháme s nadrobno nakrájeným zelím (v libovolném poměru), dochutíme kmínem a dostatečným množstvím soli, která dopomůže i tomu, aby zelenina pustila šťávu. Ingredience smícháme ve větší míse, prohněteme a promačkáme  rukama aby pustily více šťávy a pak důkladně napěchujeme do velké zavařovací sklenice či jiné nádoby (tak, aby nedosahovala až k hrdlu a bylo místo pro probublávající šťávu).
Veškerá zelenina by měla být ponořena do šťávy, kterou pustila – nesmí být na vzduchu (mohla by začít plesnivět). Pokud je šťávy málo a zelenina vykukuje ven, dolijte na zeleninu převařenou osolenou vodu (vlažnou). Sklenici nezavíráme, ale necháme ji otevřenou stát na teplém místě a už jen čekáme, až zakvasí. Proces kvašení trvá obvykle 2-3 dny. Je normální, že se při tom na hladině objevuje pěna, která není na závadu, ale je vhodné ji na konci procesu odebrat. V průběhu kvašení zeleninu ochutnáváme (lépe hrábnout hlouběji než brát z povrchu, kde to kvasí pomaleji) vždy čistou lžičkou, a ve chvíli, kdy nám chuťově vyhovuje, přendáme hotové pickles do menších sklenic, které pevně uzavřeme víčkem a dáme do lednice – proces kvašení se tím zastaví a zeleninu máme hotovu – stačí kdykoliv vytáhnout z lednice a servírovat.

Autor: Jana Dudová

ZPĚT NA STRÁNKU VÝŽIVA DĚTÍ