Literatura

Knihy, které stojí za to si přečíst

V současné době existuje na trhu opravdu velké množství knih zabývajících se těhotenstvím, zrozením a výchovou dětí, stejně tak knih věnujících se výživě a kontaktnímu rodičovství. Knih je tolik, a informace v nich obsažené jsou mnohdy tak rozdílné, že zorientovat se v problematice je práce někdy dosti obtížná a především časově náročná, vyžadující si také vlastní zdravý úsudek a jako bonus navíc vlastní zkušenost… My jsme za více než deset let pročítání této literatury sestavily seznam těch opravdu nejlepších a nejdůležitějších knih, kterým by podle našeho názoru měla patřit vaše pozornost.

 

Těhotenství a porod

zdraveStadelmann, Ingeborg:
Zdravé těhotenství, přirozený porod

Kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod je citlivým průvodcem těhotenstvím, porodem a šestinedělím, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů.

 

zazrakporoduGaskin, Ina May:
Zázrak porodu

Nepostradatelná „bible“ všech porodních asistentek, dul a zvídavých matek, které si uvědomují, že porod není jen mechanický proces, ale chápou jej hlavně jako komplexní, duchovní zážitek od kultovní americké porodní asistentky, která se věnuje porodům od 60. let 20. stol.

 

Davis, Elizabeth:orgasmicky
Orgasmický porod

Kniha, která vám může otevřít oči a úplně změnit přístup k rození a možná i k vlastnímu životu. Srozumitelně vysvětluje biologické pochody v těle ženy během porodu a dává je do souvislosti s vnímáním porodu ženou jakožto příjemného/nepříjemného procesu. Podpoří čtenářky, aby nejen své porody, ale i svůj život vzaly do svých rukou. Teoretickou část doprovázejí inspirativní porodní příběhy.

 

hovoryCoudris, Mirabelle:
Hovory s nenarozeným dítětem : duchovní průvodce uvědomělým těhotenstvím

… jedinečné svědectví o přímém duchovním spojení s nenarozeným dítětem. V době, kdy světem otřásají zprávy o klonování savců a neustávají diskuze o oprávněnosti umělého přerušení těhotenství, může být tato kniha významným vodítkem pro českého čtenáře, stejně jako se tomu stalo již v sedmi zemích světa.

 

bondingM. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová: 
Bonding – porodní radost : podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?

Autorky napsaly knihu, kterou by si samy rády přečetly, když prožívaly svoje první těhotenství. Kniha jednoduše a srozumitelně pojímá celou širokou škálu témat, propojených stěžejní myšlenkou nutnosti prosazení podpory rané vazby mezi matkou a dítětem jako běžné normy českého porodnictví.

 

abySuchá Groverová, Lucie:
Aby porod nebolel – Těhotenství a porod jako příležitost k práci na sobě.

Jde především o osobní příběh, na jehož počátku si autorka jako budoucí matka klade otázku: „Proč by měl porod bolet?“ Publikace upozorňuje například na možnost psychosomatických vlivů při těhotenských, porodních a poporodních potížích či komplikacích, vliv předchozích generací na současné těhotenství, porod, kojení. Zmiňuje téma přirozené antikoncepce … v neposlední řadě                                               připomíná, že těhotenství a porod není nemoc, ale přirozený fyziologický proces.

 

domaDoležalová, Jana:
Porod doma

Co nám matky o porodu neřekly Tato knížka není návodem na porod doma, není ani sváděním k alternativě. Je jen ukázkou cesty, jak zvládnout porod bez lékařských zásahů. Rozhovory s ženami odpovídají na otázky týkající se prožívání porodu, zvládnutí porodních bolestí, i dalších přirozených obav těhotné ženy. Cílem knihy je ukázat, jak je možné zvládnout porod přirozeně, doma, bez zbytečných lékařských zásahů a z nich plynoucích komplikací.

 

myslChamberlain, David B.:
Fascinující mysl novorozeného dítěte

Kniha o tom, že novorozenci jsou stejně citliví jako my, mají paměť a mohou si pamatovat vlastní porod. O tom, že každý z nás má v sobě uloženu vzpomínku na vlastní porod a prenatální život, kterou je ovlivněn celý náš život…

 

 

lotosShivam Rachana:
Lotosový porod – bez přestřižení pupečníku

Od roku 1974, kdy byl termín „lotosový porod“ poprvé použit, se takto narodilo mnoho dětí v mnoha zemích, ať už doma či v porodnici, a to nejen přirozenou cestou, ale i císařským řezem. Jedinečná publikace, která se může stát neocenitelným zdrojem informací pro rodiče, porodní asistentky a zdravotní profesionály v oblasti těhotenství a porodu.

 

gravidjogaŽvachová-Makedonová, Natália:
Gravidjóga

 

 

 

Výchova a kontaktní rodičovství

 

konceptLiedloff, Jean:
Koncept kontinua

Autorka velmi jasně a přesvědčivě vysvětluje, jak je potřeba zacházet s našimi nejmenšími, aby z nich vyrostly spokojené a samostatné děti a posléze dospělí lidé, kteří si nepotřebují „léčit“ své deprivace z dětství všemi možnými způsoby, počínaje drogovou závislostí a konče nezdravými partnerskými vztahy, a jsou schopni vést plnohodnotný život, jenž nebude naplněn věčnou nespokojeností…

 

aldortAldort, Naomi: 
Vychováváme děti a rosteme s nimi

Kniha respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat.

 

mluvitHolinger, Paul C.: 
Co říkají děti, než se naučí mluvit

Miminko jednak absorbuje cokoli, co mu nabízíte, jako obrovská, žíznivá houba, ale také „promlouvá“ a vypráví nám, co potřebuje, co si myslí a co cítí. Každé dítě přichází na svět se spoustou vrozených vlastností a má toho mnoho co říci, a to ještě dřív, než se naučí mluvit. Kniha napomáhá porozumění signálům a projevům, které nemluvňata užívají k vyjádření svých pocitů.

 

miminkaDibbern, Julia:
Miminka v bezpečí

Autorka nás v kapitolách o porodu, bondingu, kojení, spánku, nošení, plenkách a pláči provádí mnoha příběhy, které prožila ona sama i její přítelkyně, a popisuje svou proměnu z běžné konzumní ženy do zastánkyně přístupu přirozeného rodičovství. Novopečeným rodičům nabízí mnoho příkladů z každodenního života a povzbuzuje je, aby se řídili vlastním „prainstinktem“ a                                        zdravým lidským rozumem.

 

plenkyBauer, Ingrid:
Bez plenky

Čisté, suché a spokojené miminko. Bez plen nebo s jejich minimálním užitím!
Průlomová kniha o přirozené hygieně nemluvňat vám ukáže, jak na to.

 

 

 

spiritualJenkins, Peggy Davison:
Jak rozvíjet dětskou spiritualitu

Největší dary, které může dítě dostat, jsou otevřená mysl, láskyplné srdce a tvůrčí nadšení. V knížce nalezneme 62 jednoduchých a lehce srozumitelných úkolů, které naše děti podnítí k zamyšlení, umožní jim setkat se s mnoha různými duchovními principy a pomohou jim rozvinout empatii, důvěru, odpuštění a vnitřní klid.

 

RaRKopřiva, Pavel a kol.:
Respektovat a být respektován

Kniha vám ukáže shrnutí nejlepších zkušeností z oblasti správně probíhající komunikace a zároveň vás dobré komunikaci naučí.  Obsahuje instrukce, které jsou ihned využitelné v praxi. Dozvíte se mnoho informací o pojetí výchovy a o mezilidských vztazích.

 

hostePrekop, Jirina:
Děti jsou hosté, kteří hledají cestu

Návod pro rodiče, jak doprovázet své děti na cestě k dospělosti. Vychovávat dítě znamená respektovat jeho dětskou osobnost se všemi jejími zvláštnostmi a bezpodmínečně ho přijmout. Autorky společně shrnuly své dlouholeté zkušenosti do příručky určené všem rodičům, kteří chtějí ze svých dětí vychovat osobnosti se svobodným, tvořivým myšlením, silnou vůlí a odolností….

 

Zdravá výživa

varimeKiedroňová, Blanka:
Vaříme dětem maličkým a malým zdravě a s využitím energie potravin

Druhé doplněné vydání kuchařky rozšířené o informace o mléce, výpovědi maminek s řešením zdravotních těžkostí dětí (i svých) v souvislosti se stravou, informace o stravování budoucích maminek i miminek, strava při kojení, chutné recepty cukroví i běžných jídel.

 

 

radostStrnadelová, Vladimíra: 
Radost ze zdravých dětí

Jedinečná kniha, která respektuje přírodní zákonitosti a jejich vliv na stravu a výchovu dětí. Nechybí v ní spousta receptů a správné způsoby zpracování potravin, které zohledňují nejen věk dítěte, ale i ostatní jevy ovlivňující náš zdravotní stav, např. roční období, denní doba či nemoci.

 

biokucharkaZemanová, Hana:
Biokuchařka Hanky Zemanové

… osvědčené tipy na zdravé vaření, odpovědi na nejčastější otázky o biopotravinách, fakta a výzkumy o vlivu potravin na zdraví, návštěvy u českých ekofarmářů a zajímavosti o použití méně známých biopotravin.

 

bioabecedarZemanová, Hana:
BioAbecedář Hanky Zemanové

Obsahuje obecná pravidla, jak umět rozpoznat potraviny vysoké kvality, konkrétní doporučení na určité výrobky a odpovědi na mnohá kontroverzní témata.

 

Zdraví

nemocDahlke, Rüdiger:
Nemoc jako řeč dětské duše

Výklad a interpretace dětských chorobopisů a jejich celostní ošetřování. Tato kniha je důležitým průvodcem pro všechny, kdož chtějí stát po boku svých dětí a podporovat je celostním, uvědomělým způbem. Každé onemocnění, respektive každý symptom, jsou diskutovány z psychosomatických hledisek a přitom jsou popsány homeopatické obrazy a poskytnuta praktická doporučení…

 

coVogeltanz, Vladimír:
Co s doktorem

… co může nabídnout etikoterapie? Od léků a léčebných postupů se dostáváme do příčinné oblasti nemocí, kam může proniknout každý z nás, je-li toho už schopen, nebo s pomocí terapeuta. Nemocný sám zná nebo tuší skutečnou příčinu své nemoci a může ji odstranit vlastními morálními a volními silami.

 

plisneHeideklang, Christine:
Nebezpečné plísně kolem nás

Zrádný svět mikrobů. Svět byl šokován zjištěním, že většinu nemocí a úmrtí způsobují v konečném důsledku plísně. Kniha nabízí návod, jak s nimi bojovat, a seznamuje čtenáře s dosud neznámou krevní mykózou. Podává také praktické rady, co dělat, abychom se nestali obětí mykóz.

 

 

Napsat komentář