MOTORICKÝ VÝVOJ

mimiNa začátek považuji za důležité říci, že stejně jako my dospělí, ani malé děti nejsou všechny stejné. Není tedy možné  je „řadit do tabulek“ a očekávat, že se všechny budou ve stejném měsíci přetáčet na bříško, sedět, lézt či chodit…

Stává se ale, že někteří rodiče znervózní, když jejich děťátko nedělá v určitém věku to, co by podle pediatra nebo vývojových tabulek mělo. Časové odchylky v motorickém vývoji v řádu několika měsíců jsou však běžné a úplně normální. Pokud tedy vaše miminko např. v devíti měsících ještě nesedí, jinak je ale čilé a zdravé, nemusíte se nijak zneklidňovat. Stejně tak můžeme pozorovat velký časový rozptyl např. u prvních samostatných krůčků dětí – některé začnou chodit v desíti měsících, jiné až v osmnácti… Pediatr (pokud se mu na vývoji dítěte něco nezdá) vás může odeslat na vyšetření ke specialistovi (rehabilitace či neurologie). Tam se rodičům většinou dostane uklidnění, že vše je v normě, a že miminko je prostě jen trošku pomalejší než je vypočítaný průměr.

 

JAK PODPOŘIT ZDRAVÝ MOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE A VYHNOUT SE ZÁVAŽNÝM CHYBÁM

051Motto: Nejvíce pomůžete svým dětem tím, že jim nebude vůbec pomáhat.

To, že dáváme dítěti čas aby samo dozrálo ke konkrétní pohybové aktivitě, je zcela žádoucí a nemělo by to být jinak. Velmi škodlivé naopak může být urychlování pohybového vývoje v podobě předčasného posazování dítěte, vodění  ještě samostatně nechodícího dítěte za ruce, posazování dítěte do chodítka/skákadla apod. Tím se dostáváme k závažným „přečinům“ ČÍST DÁLE…