Homeopatie

imagesHomeopatie je bezpečný a účinný způsob léčby. Výhodou je možnost kombinování homeopatik  s jinými léčivy a také to, že nehrozí předávkování ani žádné závažné vedlejší účinky. Jedinou nevýhodou je to, že není vždy úplně snadné pacientovi určit ten správný lék. Pokud použijete lék nevhodný, neublížíte, ale ani nepomůžete (proto má možná také hodně lidí s homeopatiky negativní zkušenost a tvrdí, že homeopatika “nefungují”). Z tohoto důvodu se doporučuje podávat konkrétní homeopatika až po poradě s lékařem – homeopatem. K určení správného léku však není bezpodmínečně nutná konzultace s odborníkem. I laik se může poměrně zdatně orientovat na poli homeopatie a pomáhat sobě a svým dětem. Stačí znát základní pravidla použití homeopatik a mít určitou praxi v jejich používání. Nejlépe je začíst se do některé z dostupných publikací o homeopatii (viz. odkaz Literatura). Nemáte-li čas pročítat homeopatické příručky, přinášíme vám přehled základního použití homeopatik v léčbě dětí i dospělých (níže).

Jak homeopatie funguje?
Homeopatie je terapeutická metoda založená na principu podobnosti mezi toxickým a terapeutickým účinkem látek. Některé látky, použité v měřitelných koncentracích, vyvolají u zdravého jedince soubor příznaků, které jsou schopny léčit u jedince nemocného, jsou-li mu podávány ve velice nízkých koncentracích.

V současné době se na trhu vyskytují mj. homeopatika dvou firem (Boiron /čti “boaron”/ a AKH). Proč toto zmiňuji? Tito výrobci nabízejí homeopatika, která se poněkud liší. Pokud jste již měli s homeopatií co do činění, víte, že každý homeopatický lék má ještě tzv. potenci, která nám sděluje informaci o tom, kolikrát byl lék ředěn, ale především určuje, na jakou fázi a charakter nemoci je tento lék s konkrétní potencí určen. Můžeme se tak u jednoho léku setkat s potencí 5, 9, 15, 30 a 200 CH (a už tu máme místo jednoho léku léků pět). Toto se týká homeopatik zn. Boiron a pro někoho může být nutnost výběru té správné potence léku odrazující okolností. Pokud patříte právě k této skupině lidí, sáhněte po homeopaticích AKH, která jsou potencována “univerzálně” pro obyvatele naší české kotliny. Homeopatický lék AKH je vyráběn pouze v jednom potencování, ale měl by sedět každému. Mimo to mají homeopatika AKH ještě jednu drobnou výhodu – není nutné se vystříhat konzumace máty (a tedy i používání mentolových zubních past aj. produktů) a kávy, jako je tomu u homeopatik Boiron. Mentol a káva totiž mají na homeopatický lék “neutralizující” účinek.

 

Příručky použití homeopatik AKH

Použití homeopatik Boiron

Monokomponentní homeopatika Boiron obsahují jen jednu aktivní látku, která je v názvu označena latinsky a jsou u nás běžně k dostání v ředěních 5, 9, 15, 30 a 200 CH. (Označení CH nám říká, že se jedná o centezimální ředění podle zakladatele homeopatie Hahnemanna. Např. 5 CH znamená, že přípravek byl vyroben z výchozí látky pěti po sobě jdoucími ředěními, vždy v poměru 1:100. Ředění 9 CH  devíti ředěními atd.)

Jak zvolit správné ředění?
Výběr ředění probíhá takto: čím větší je podobnost mezi příznaky pacienta a příznaky, které vyvolává daná látka, tím vyšší ředění musí být použito a naopak.

Jestliže je podobnost v oblasti:
– místní,  použijeme ředění nízké, tedy 5 CH
– celkových příznaků, použijeme ředění střední, tedy 9 CH
– nervových a psychických příznaků, použijeme ředění vysoké, tedy 15, nebo 30 CH

Způsob užití monokomponentních homeopatik:
Granule se rozpouštějí v ústech, obvykle půl hodiny po jídle, nebo 15 min před jídlem. Při jejich užívání se doporučuje nemít v ústech výraznou chuť kávy nebo mentolu.
Homeopatické přípravky je možné užívat současně s jinými léky. Někdy je vhodná kombinace několika homeopatických přípravků. V obou případech se doporučuje dodržovat časový odstup zhruba 15 minut mezi jednotlivými přípravky.
Jsou bez známých vedlejších účinků a kontraindikací, mohou je užívat těhotné ženy i děti.