Půjčovna knih o těhotenství, mateřství a porodu
V Lanade máme obsáhlou nabídku knih pro těhotné maminky i rodiče s malými dětmi. Níže najdete aktuální seznam titulů, které je možné zapůjčit.
Proč číst právě tyto knihy?
V současné době existuje na trhu opravdu velké množství knih zabývajících se těhotenstvím, porody a výchovou dětí. Vybrala jsem ty, se kterými souzním a považuji je za nejlepší a nejdůležitější ve vztahu ke zdravému pohodovému těhotenství, přirozenému porodu a kontaktnímu rodičovství.
Těhotenství a porod
Stadelmann, Ingeborg:
Zdravé těhotenství, přirozený porod
Kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod je citlivým průvodcem těhotenstvím, porodem a šestinedělím, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů.
Gaskin, Ina May:
Zázrak porodu
Nepostradatelná „bible“ všech porodních asistentek, dul a zvídavých matek, které si uvědomují, že porod není jen mechanický proces, ale chápou jej hlavně jako komplexní, duchovní zážitek od kultovní americké porodní asistentky, která se věnuje porodům od 60. let 20. stol.
Michel Odent:
Znovuzrozený porod
Reformátor porodnictví Michel Odent popisuje, jak laskavý přístup k rodící ženě a vhodně nastavené vnější prostředí umožnuje ženám rodit bez komplikací a bez potřeby zásahů zvenčí. Povinná literatura pro všechny maminky i osoby, které mají s porodem co do činění.
Davis, Elizabeth:
Orgasmický porod
Kniha, která vám může otevřít oči a úplně změnit přístup k rození a možná i k vlastnímu životu. Srozumitelně vysvětluje biologické pochody v těle ženy během porodu a dává je do souvislosti s vnímáním porodu ženou jakožto příjemného/nepříjemného procesu. Podpoří čtenářky, aby nejen své porody, ale i svůj život vzaly do svých rukou. Teoretickou část doprovázejí inspirativní porodní příběhy.
Partner u porodu
Přehledně zpracovaná kniha, která podává ucelený pohled na porod jako fyziologický proces a na to, jak porod probíhá v porodnici z medicínského hlediska. Nabízí přehled medicinských praktik, vysvětlení jejich pozitiv i negativ. Vhodná i jako příprava partnera či jiné provázející osoby na doprovod ženy u porodu.
M.Klaus, J.Kennell, P. Klaus:
Porod s dulou
Kniha uvádí výsledky studií a průzkumy na téma porod s pomocí duly, ze kterých jednoznačně vyplývají přínosy práce dul. Popisuje výhody doprovodu rodící ženy dulou a dává do souvislosti podporu duly a průběh porodu a potřebu medicínských zásahů během něj. Vysvětluje také všechny přínosy podpory duly po porodu, v období šestinedělí a v péči o miminko.
M. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová:
Bonding – porodní radost : podpora rodiny jako cesta k ozdravení porodnictví a společnosti?
Autorky napsaly knihu, kterou by si samy rády přečetly, když prožívaly svoje první těhotenství. Kniha jednoduše a srozumitelně pojímá celou širokou škálu témat, propojených stěžejní myšlenkou nutnosti prosazení podpory rané vazby mezi matkou a dítětem jako běžné normy českého porodnictví.
Suchá Groverová, Lucie:
Aby porod nebolel – Těhotenství a porod jako příležitost k práci na sobě.
Jde především o osobní příběh, na jehož počátku si autorka jako budoucí matka klade otázku: „Proč by měl porod bolet?“ Publikace upozorňuje například na možnost psychosomatických vlivů při těhotenských, porodních a poporodních potížích či komplikacích, vliv předchozích generací na současné těhotenství, porod, kojení. Zmiňuje téma přirozené antikoncepce … v neposlední řadě připomíná, že těhotenství a porod není nemoc, ale přirozený fyziologický proces.
Hypnoporod
Kniha dávající návod na různé hypnoporodní techniky, tj. na práci s myslí v porodbě relaxačních a vizualizačních technik, kterou je schopna ovládnout každá žena a využít její benefity během porodu.
Aktivní porod
J. Balaskas v této knize radí těhotným ženám, jak se za pomocí pohybu připravit co nejlépe na porod jako přirozenou záležitost v životě ženy, jak navázat pouto s miminkem a najít sebedůvěru potřebnou k blížícímu se porodu.
Porodní příběhy
Soubor porodních příběhů, který může být inspirací a povzbuzením pro těhotné ženy připravující se na porod.
Praktický návod na kojení
Kvalitně zpracovaná obrazová příručka organizace Mamila, dává srozumitelný návod, jak na správné kojení. Vhodné je si ji prostudovat ještě v těhotenství, a připravit se tak na to co přijde po porodu. Kniha nabízí spíše informace preventivního charakteru, případné potíže týkající se kojení je už vhodné řešit přímo s laktační poradkyní.
Velmi užitečná kniha pro čerstvé maminky pro první měsíce po porodu. Oceňuji holistický přístup autorky.
Žvachová-Makedonová, Natália:
Gravidjóga
Soubor cviků pro jednotlivé měsíce těhotenství. Dnes už bych podle této knihy necvičila, mám jiné postupy a názor na některé z ásan, ale líbí se mi předmluva, která je velmi zajímavá a inspirativní. Spojuje myšlenku bezbolestného porodu s cvičením jógy.
Jóga v těhotenství a příprava na porod
Kniha porodní asistentky J. Balaskas dává návod jak se za pomocí jógy připravit na porod a udržet v kondici. Je pěkně zpracovaná, ale doporučuji spíše zkušeným jogínkám, které mají povědomí o tom, které cviky jsou v těhotenství vhodné, a jak je třeba případně poupravit. Nesouhlasím s některými uvedenými pozicemi, považuji je za ne příliš vhodné.
Coudris, Mirabelle:
Hovory s nenarozeným dítětem : duchovní průvodce uvědomělým těhotenstvím
… svědectví ženy o přímém duchovním spojení s nenarozeným dítětem. Autorka popisuje svůj příběh několika těhotenství, ve kterých komunikovala s nenarozeným dítětem.
Kontaktní rodičovství, výchova a potřeby dětí
Chamberlain, David B.:
Fascinující mysl novorozeného dítěte
Kniha o tom, že novorozenci jsou stejně citliví jako my, mají paměť a mohou si pamatovat vlastní porod. O tom, že každý z nás má v sobě uloženu vzpomínku na vlastní porod a prenatální život, kterou je ovlivněn celý náš život…
Liedloff, Jean:
Koncept kontinua
Autorka přesvědčivě vysvětluje, jak je potřeba zacházet s dětmi, aby z nich vyrostly spokojené, vyrovnané a samostatné bytosti. Velmi pěkná a přínosná kniha, která čtenáře podporuje v kontaktním rodičovství.
Aldort, Naomi:
Vychováváme děti a rosteme s nimi
Kniha respektované americké terapeutky nabízí ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě, výchovy s úctou a vzájemným respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat.
Holinger, Paul C.:
Co říkají děti, než se naučí mluvit
Miminko jednak absorbuje cokoli, co mu nabízíte, jako obrovská, žíznivá houba, ale také „promlouvá“ a vypráví nám, co potřebuje, co si myslí a co cítí. Každé dítě přichází na svět se spoustou vrozených vlastností a má toho mnoho co říci, a to ještě dřív, než se naučí mluvit. Kniha napomáhá porozumění signálům a projevům, které nemluvňata užívají k vyjádření svých pocitů.
Bauer, Ingrid:
Bez plenky
Čisté, suché a spokojené miminko. Bez plen nebo s jejich minimálním užitím!
Průlomová kniha o přirozené hygieně nemluvňat vám ukáže, jak na to.
Jenkins, Peggy Davison:
Jak rozvíjet dětskou spiritualitu
Největší dary, které může dítě dostat, jsou otevřená mysl, láskyplné srdce a tvůrčí nadšení. V knížce nalezneme 62 jednoduchých a lehce srozumitelných úkolů, které naše děti podnítí k zamyšlení, umožní jim setkat se s mnoha různými duchovními principy a pomohou jim rozvinout empatii, důvěru, odpuštění a vnitřní klid.
Kopřiva, Pavel a kol.:
Respektovat a být respektován
Kniha vám ukáže shrnutí nejlepších zkušeností z oblasti správně probíhající komunikace a zároveň vás dobré komunikaci naučí. Obsahuje instrukce, které jsou ihned využitelné v praxi. Dozvíte se mnoho informací o pojetí výchovy a o mezilidských vztazích.
Zdravá výživa
Strnadelová, Vladimíra:
Radost ze zdravých dětí
Jedinečná kniha, která respektuje přírodní zákonitosti a jejich vliv na stravu a výchovu dětí. Nechybí v ní spousta receptů a správné způsoby zpracování potravin, které zohledňují nejen věk dítěte, ale i ostatní jevy ovlivňující náš zdravotní stav, např. roční období, denní doba či nemoci.
Zemanová, Hana:
BioAbecedář Hanky Zemanové
Obsahuje obecná pravidla, jak umět rozpoznat potraviny vysoké kvality, konkrétní doporučení na určité výrobky a odpovědi na mnohá kontroverzní témata.
Další doporučená literatura (kterou bohužel zatím v knihovně nemáme)
Shivam Rachana:
Lotosový porod – bez přestřižení pupečníku
Od roku 1974, kdy byl termín „lotosový porod“ poprvé použit, se takto narodilo mnoho dětí v mnoha zemích, ať už doma či v porodnici, a to nejen přirozenou cestou, ale i císařským řezem. Jedinečná publikace, která se může stát neocenitelným zdrojem informací pro rodiče, porodní asistentky a zdravotní profesionály v oblasti těhotenství a porodu.
Co nám matky o porodu neřekly Tato knížka není návodem na porod doma, není ani sváděním k alternativě. Je jen ukázkou cesty, jak zvládnout porod bez lékařských zásahů. Rozhovory s ženami odpovídají na otázky týkající se prožívání porodu, zvládnutí porodních bolestí, i dalších přirozených obav těhotné ženy. Cílem knihy je ukázat, jak je možné zvládnout porod přirozeně, doma, bez zbytečných lékařských zásahů a z nich plynoucích komplikací.
Dibbern, Julia:
Miminka v bezpečí
Autorka nás v kapitolách o porodu, bondingu, kojení, spánku, nošení, plenkách a pláči provádí mnoha příběhy, které prožila ona sama i její přítelkyně, a popisuje svou proměnu z běžné konzumní ženy do zastánkyně přístupu přirozeného rodičovství. Novopečeným rodičům nabízí mnoho příkladů z každodenního života a povzbuzuje je, aby se řídili vlastním „prainstinktem“ a zdravým lidským rozumem.
Prekop, Jirina:
Děti jsou hosté, kteří hledají cestu
Návod pro rodiče, jak doprovázet své děti na cestě k dospělosti. Vychovávat dítě znamená respektovat jeho dětskou osobnost se všemi jejími zvláštnostmi a bezpodmínečně ho přijmout. Autorky společně shrnuly své dlouholeté zkušenosti do příručky určené všem rodičům, kteří chtějí ze svých dětí vychovat osobnosti se svobodným, tvořivým myšlením, silnou vůlí a odolností….
Dahlke, Rüdiger:
Nemoc jako řeč dětské duše
Výklad a interpretace dětských chorobopisů a jejich celostní ošetřování. Tato kniha je důležitým průvodcem pro všechny, kdož chtějí stát po boku svých dětí a podporovat je celostním, uvědomělým způbem. Každé onemocnění, respektive každý symptom, jsou diskutovány z psychosomatických hledisek a přitom jsou popsány homeopatické obrazy a poskytnuta praktická doporučení…
Vogeltanz, Vladimír:
Co s doktorem
… co může nabídnout etikoterapie? Od léků a léčebných postupů se dostáváme do příčinné oblasti nemocí, kam může proniknout každý z nás, je-li toho už schopen, nebo s pomocí terapeuta. Nemocný sám zná nebo tuší skutečnou příčinu své nemoci a může ji odstranit vlastními morálními a volními silami.
Heideklang, Christine:
Nebezpečné plísně kolem nás
Zrádný svět mikrobů. Svět byl šokován zjištěním, že většinu nemocí a úmrtí způsobují v konečném důsledku plísně. Kniha nabízí návod, jak s nimi bojovat, a seznamuje čtenáře s dosud neznámou krevní mykózou. Podává také praktické rady, co dělat, abychom se nestali obětí mykóz.
Kiedroňová, Blanka:
Vaříme dětem maličkým a malým zdravě a s využitím energie potravin
Druhé doplněné vydání kuchařky rozšířené o informace o mléce, výpovědi maminek s řešením zdravotních těžkostí dětí (i svých) v souvislosti se stravou, informace o stravování budoucích maminek i miminek, strava při kojení, chutné recepty cukroví i běžných jídel.
Zemanová, Hana:
Biokuchařka Hanky Zemanové
… osvědčené tipy na zdravé vaření, odpovědi na nejčastější otázky o biopotravinách, fakta a výzkumy o vlivu potravin na zdraví, návštěvy u českých ekofarmářů a zajímavosti o použití méně známých biopotravin.