Jak vybrat šátek a nosítko

Chystáte-li se zakoupit šátek na nošení dětí nebo nosítko, bude se vám hodit několik rad do začátku. V článku níže jsme sepsali kritéria, která vám pomohou v rozhodování při výběru šátku (nebo nosítka).

Investice, která se vyplatí

Chystáte-li se zakoupit šátek, připravte se na počáteční poněkud vyšší investici (totéž platí i při koupi kvalitního nosítka). Ceny nových šátků či nosítek  se pohybují řádově v tisícikorunách. Za bavlněný značkový šátek zaplatíte obvykle okolo 2 až 3 tisíc korun (cena se samozřejmě různí podle délky šátku, značky, typu šátku atd.). Již “zanošený” šátek z druhé ruky se dá sehnat o něco levněji. Ceny nosítek mohou být i o něco vyšší než ceny šátků.
Pokud vás cena šátku vyděsila, nezoufejte, je dobré vědět, že až šátek nebudete potřebovat, prodáte jej s minimální ztrátou, takže vás nakonec používání takového šátku vyjde třeba jen na 2 až 3 sta korun. Šikovné švadlenky může napadnout, že si šátek ušijí z metráže zakoupené v textilii. Toto důrazně nedoporučujeme. Šátky se šijí ze speciálních tkanin, které mají jinou textilní vazbu než tkaniny běžně používané pro výrobu oděvů aj. Takový doma ušitý šátek pruží v podélném směru, ale nepruží v šikmém směru tak jako originální šátek na nošení dětí. Z toho důvodu neposkytuje dítěti správnou oporu, neobepne se kolem těla tak jak má a zařezává se do ramen a tlačí, špatně se utahuje a ze zdravotního hlediska proto není jeho používání vůbec vhodné!

Jak poznáte padělek od originálního šátku?

Pozor, bude-li vám nějaký inzerent na internetu nabízet šátek za pár stovek, půjde pravděpodobně o “napodobeninu” šitou z běžné metráže. Takový šátek není – jak už jsme se zmínili výše – na nošení dítěte absolutně vhodný. Nepruží tak jako originální šátky na nošení dětí, špatně se váže, neposkytuje miminku správnou oporu a může být pro nosící osobu velmi nepohodlný (může tlačit na ramenou špatně držet, rozvazovat se apod.).
Pozn. z vlastní zkušenosti: kdybych před dvanácti lety tušila, jak propastný rozdíl je mezi originálním kvalitním šátkem a šátkem, který jsem si tenkrát v dobré víře sama ušila z látky, kterou mi doporučila paní v textilii, ty téměř 2 tisíce korun navíc bych tenkrát do šátku určitě investovala 🙂 .

Jak tedy poznáte padělek od kvalitního šátku? Jedním z ukazatelů může být samozřejmě nízká cena šátku. Většina originálních šátků je také opatřena cedulkou s názvem značky šátku. Tato cedulka bývá všita do lemu na konci šátku nebo přesně uprostřed dálky šátku jako středová značka. Na originálním šátku nenajdete šité lemy po délkách (tedy na podélných stranách šátku). Na koncích šátků, kde byla tkanina stříhána, jsou samozřejmě lemy šité (u některých značek jsou šátky tkané v přesné délce a nemají tak zapošité ani konce). Konce šátků bývají šikmé, umožňují tak lepší vázání uzlů.

Podle čeho vybírat šátek

Při výběru šátku se doporučuji řídit následujícími základními kritérii

  • Konfekční velikost nosící osoby
  • Typy úvazů, které budete chtít se šátkem vázat
  • Stáří a hmotnost miminka
  • Prostředí, ve kterém budeme šátek chtít používat

Podle toho, jaké úvazy budete chtít se šátkem vázat a podle toho, jakou máte konfekční velikost, se bude odvíjet délka šátku, který potřebujete. Šátky se vyrábějí v různých délkách od 1,6 m až do 5,6m. S výběrem délky vám pomůže tabulka zde:  www.lanade.cz/Velikost….

Chcete-li nosit své miminko již od prvních týdnů, oceníte v začátku elastický šátek, který je vhodný pro novorozence a děti do cca 6 kg. Pořídíte-li ale hned z kraje šátek pevný, nic tím nezkazíte. I malá miminka se dají hned od začátku nosit v pevném šátku.
Pro děti starší a děti nad 6 kg pořiďte rozhodně šátek pevný.

Posledním kritériem je vaše představa o používání šátku. Budete-li šátek používat na tůry do divoké přírody případně  jako dečku pod miminko při přebalování na louce, zvolíte asi spíše levnější variantu ze 100% bavlny. Pokud budete nosit ve městě nebo v jiných méně náročných terénech, dovolíte si třeba koupit nákladnější šátek (např. s příměsí hedvábí nebo vlny).

Stačí jeden šátek?

Většina nosících maminek časem zjistí, že je dobré mít šátků více. Když totiž potřebujete šátek vyprat, je fajn mít šátek náhradní a nemuset čekat, až první šátek uschne. Některé maminky mají šátek, který střídají s nosítkem. Rozdíl mezi šátkem a nosítkem si vysvětlíme později v odstavci Jak vybrat nosítko .

Druhy šátků podle pružnosti

V základu můžeme šátky rozdělit do dvou skupin na šátky elastické a šátky pevné.

Elastické šátky

jsou vyráběny ze 100% bavlny, obvykle mají šířku 55 až 60 cm a délku okolo 5 metrů, což vystačí na většinu druhů úvazů. Pro předtsavu, látka průžného šátku může na omak i vzhledově připomínat hutnou makko bavlnu.
Protože se elasatické šátky vážou a přizpůsobují lépe než šátky pevné, jsou vhodné pro nosiče  začátečníky a všeobecně na nošení miminek lehčích než 5 až 6 kg, ted novorozenců. Okolo 5-6 měsíců je obvykle nejvyšší čas šátek vyměnit za pevný, nosnější šátek, který těžší miminko lépe podepře. Z vlastní zkušenosti – já jsem pružný šátek pro našeho novorozence velmi ocenila. Šátek byl velmi příjemný na omak, lehký, velmi dobře se do něj miminko navazovalo.

Značky elastických šátků
V ČR jsou k dostání elastické šátky od značek Hoppediz, Liliputi, MaM Eco, MaM Earth a Moby.

Pevné šátky

Vlastnosti pevných šátků se liší podle značky a podle příměsí obsažených v šátku. Jinak se chová 100% bavlněný šátek a jinak šátek s příměsí lnu nebo např. hedvábí. Více níže.

Značky pevných šátků
V ČR můžete pořídit šátky od následujících značek: Didymos, Girasol, ELLEVILL, Hoppediz, NATIbaby, Oscha, Storchenwiege, Yaro aj. Pokud zakoupíte šátek výše uvedené značky, můžete si být jisty, že jste pořídily kvalitní výrobek. Mimo výše uvedené značky na našem trhu najdete i jiné, se kterými ale nemáme osobní zkušenost, nicméně reference se dají dohledat třeba na FB skupinkách Nosíme děti nebo Nošení dětí v šátku či na různých internetových diskuzích. Většinou velmi rádi poradí i prodejci šátků.

Příměsi obsažené v šátcích

Vlna

Rozeznáváme mnoho druhů vlny v závislosti na způsobu jejího zpracování a na jejím. Obecně lze o vlně říci, že je velmi pružná a díky přirozenému obsahu lanolinu odolává vodě a špíně. Je termoregulační a samočistící, nemusí se proto často prát, stačí ji nechat vyvětrat. Šátky s vlnou jsou měkké a pohodlné, dobře pruží a proto netlačí do ramen.
Nevýhodou je nutnost šetrného zacházení (např. při praní).  Vlna nemá ráda náhlé tepelné výkyvy, což se týká především praní, kdy se praním v pračce může srazit a tím zcela zničit. Při častém nošení mohou šátky s vlnou žmolkovat, což je pouze estetická záležitost. Vlněné šátky déle schnou.

Konopí

Vlákno konopí je velmi odolné. Vyznačuje se tím, že je savé, zadržuje UV záření, chladí, nechutná molům a je antibakteriální. Výhodou šátků s příměsí konopí je vysoká nosnost a pevnost. V teplém počasí odvádí pot a chladí. Nevýhodou je, že jsou zpočátku tuhé, je potřeba je  změkčit zanošením.

Len

Len je stejně jako konopí pevnější než bavlna, má dobrou tepelnou vodivost. Šátky se lněným vláknem mohou obsahovat nopky, ztluštění vlákna a jiné nepravidelnosti, které jsou však normální. Kladem šátků s příměsí lnu je jejich pevnost, což znamená, že zaručují dostatečnou oporu. Jsou hladké a protože vlákna lnu chladí a dobře odvádí teplo, vhodné především na léto. Nevýhodou je jejich mačkavost. V rámci „zanošení“ je vhodné šátek často žehlit, pomůže to změkčit vlákna aby byla poddajnější a sníží se tím možnost vzniku trvalých skladů v namáhaných místech. Kvůli tomu, že méně pruží, může lněný šátek citlivější osoby tlačit do ramen. Lněné šátky je potřeba chvíli intenzivně používat, než se stanou poddajnými a měkkými.

Bambus

je velmi savý, dobře prodyšný, má dobré termoregulační a antibakteriální vlastnosti, je hypoalergenní. Šátky s bambusovým vláknem jsou hladké a lesklé, mají třpytivý nádech. V zimě dobře odváděj vlhkost, v létě chladí. Nedráždí pokožku a dobře se navazují. Někdy může šátek nepatrně vrzat, někomu může připadat klouzavý.
Bambus se obvykle zpracovává na bambusovou viskózu. Přírodní bambus, který se někdy v šátcích používá, bývá o něco pevnější, méně se leskne a může mít jemný či drobné nepravidelnosti.

Hedvábí

Hedvábí je lehké, velmi pevné, savější než bavlna, má antibakteriální vlastnosti a hojivé účinky, chladí. Šátky s hedvábím jsou velmi příjemné na dotek, dobře a snadno se vážou. V zimě udržují teplotu, v létě větrají a chladí. Nevýhodou je nutnost šetrného zacházení (např. při praní). Mají nižší pružnost.

Buretové hedvábí

Se vyrábí z odpadových vláken vzniklých při zpracování hedvábí. Je sice nižší kvality co se týče vzhledu (nopky a nepravidelnosti), je však cenově dostupnější a co se týče vlastností, má stejná  pozitiva jako klasické hedvábí.

Tussah hedvábí

se získává z kukel volně žijících jedinců bource morušového. Vlákno proto není tak dlouhé a jemné, ale má stejné vlastnosti jako klasické hedvábí. V šátcích s tussahem jsou častěji uzlíky a látka méně klouže.

Kašmír

se získává ze srsti kašmírské kozy. Patří mezi nejjemnější textilní vlákna, je lehký, jemný a hřeje. Je stejně jako vlna náchylný k poškození, pokud s ním nezacházíme dost šetrně. Je proto vhodné praní v ruce.

Alpaka

je vlna získávána z lamy. Je jemnější než ovčí vlna a narozdíl od ovčí vlny neobsahuje lanolin. Z toho důvodu je vhodná pro alergiky. Stejně jako shora uvedená vlna a kašmír je alpaka náchylná k poškození nešetrným zacházením. Je proto vhodné praní v ruce.

Kapok

nebo též rostlinné hedvábí se získává z rostliny zvané Ceiba. Pro svou lehkost a dutou konstrukci se používá hlavně jako výplň polštářů či futonů. Vlákno je obzvlášťe hřejivé, měkké a skvěle reguluje vlhkost. Nemá sklon plstnatět a nevytváří žmolky.

Ramie

je vzdálenou příbuznou kopřivy. Vlákna této rostliny se vyznačují tím, že májí hedvábný lesk a vysokou pevnost. Příměs vláken Ramie je v šátku vzácná, protože jejich získávání je náročné.

Repreve

Je polyesterové vlákno vyvinuté americkou firmou Unific. Vyrábí se z recyklovatelných materiálů (pet lahve bez obsahu BPA). Repreve má Oeko-Tex Standart 100 certifikát a je vhodný i pro výrobu dětských oděvů. Šátky s vláknem Repreve jsou prodyšné a dobře regulují teplotu. Pružností a měkkostí se podobají šátkům s vlnou, ale nevyžadují tak opatrné zacházení. Jsou odolné vůči vodě a špíně, snadno se čistí a narozdíl od vlněných šátků schnou. Nemačkají se.

Jak vybrat nosítko

Text se připravuje