PROŘEZÁVÁNÍ ZOUBKŮ

Jak účinně na bolestivé prořezávání zoubků

zubyNe všechny děti trpí při růstu prvních zoubků zvýšeným sliněním a bolestmi, se kterými je často spjatá plačtivost dětí, noční nespavost, zvýšené teploty nebo ekzémy v partiích okolo bradičky v souvislosti s neustále proslintaným oblečením mrňouse. Kdo ale tyto nepříjemné chvíle zažil či zažívá, potvrdí určitě, že by dal nevím co za to, aby mohl svému plačícímu miminku ulevit. Přitom pomoc může být poměrně jednoduchá.  My máme velmi dobrou osobní zkušenost s homeopatiky a jantarovými korálky na krk. K oběma těmto záležitostem jsme na začátku přistupovali opatrně, dalo by se říci s mírnou skepsí. O to větší a radostnější ale bylo překvapení, když jsme viděli, že homeopatika i korálky zabraly (nezkoušeli jsme obojí najednou, ale postupně) a bolest zubů, pláč i neustálé slintání zmizely.

Homeopatikum Chamomilla
Z homeopatik je všeobecně na bolestivé prořezávání zoubků doporučována Chamomilla vulgaris. My máme pozitivní osobní zkušenost s homeopatikem značky AKH (Chamomilla AKH). D8vkovat lze dle potřeby, při silných, akutních potížích i co půl hodiny do ustoupení projevů, udržovací, preventivní dávka jsou 2 až 3 tabletky denně. Homeopatikum se prodává ve formě malinkých tabletek, které je jednoduché rozdrtit na lžičce, není nezbytně nutné je rozpouštět ve vodě jako homeopatické kuličky od Boironu, a větší děti si mohou tabletku samy rozpustit v ústech. Pokud dává někdo přednost raději značce Boiron, je doporučována Chamomilla vulgaris ředění 9CH, která se rozpouští ve vodě (5 kuliček na 5cl vody, roztok pak podáváme 3 denně v množství 1 kávové lžičky. Na každý den bychom pak měli mít připravenu novou dávku.).

Jantarové korálky
Korálky jsou elegantním řešením bolestivého prořezávání zoubků. Nejen že sluší všem miminkům, ale hlavně fungují. To můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit. Jantar je považován za léčivý a eliminující bolest, což někdo považuje za babské povídačky, ale mnohé maminky mohou stejně jako my vyprávět o pozitivní zkušenosti. Jakmile jsme je nasadili, několikadenní plačtivost a slintání, které nás provázelo po několik měsíců ustaly. To, že odstranění potíží mají na svědomí opravdu korálky a ne jen náhoda jsme si vyzkoušeli několikrát, když jsme korálky na den či dva sundali a potíže se vrátily až do chvíle, než jsme korálky opět dali na krk!
Korálky z jantaru určené na krček malých dětí mají takovou velikost, aby nebyly příliš dlouhé a seděly pěkně kolem krku malého dítěte, čímž se eliminuje riziko možného zachycení se korálků o nějaký předmět a následného škrcení dítěte. V případě přetržení korálků (jsou navázány na pevné šňůrce) nemusíte mí obavy, že se korálky rozsypou a dítě je hned všechny spolyká. Každý korálek je navázán zvlášť a pojištěn uzlíkem. Korálky bývají ploché, takže na krčku netlačí a je s nimi možné i spát. Naše dítko si nikdy ani nevšimlo, že je má na krku. Uzávěr je šroubovací, neobsahuje žádné kovy.

Jiné způsoby jak si pomoci
V lékárně jsou k dostání různé chladivé, analgetické gely, které se aplikují přímo na dáseň (nejsme ale přesvědčení o jejich vhodnosti pro výlučně kojené ani starší děti, i když výrobci uvádějí, že jsou samozřejmě zcela neškodné), doporučována jsou chladicí kousátka či podávání studeného kousku mrkve dítěti k žužlání, setkat se můžeme se spoustou dalších rad. My máme zkušenost pouze s posledními – chladicími metodami – a to ne moc dobrou, dítkům se nechtělo držet a žmoulat studené hračky ani nic jiného.

ZPĚT NA STRÁNKU ZDRAVÍ DĚTÍ